Almanya’nın Köln kentinde “25. Koruyucu Aile Toplantısı” düzenlendi.

Türkiye’nin Köln başkonsolosluğunda, Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği tarafından düzenlenen toplantıya, konuya ilgi gösteren aileler katıldı.

Programın selamlama konuşmasını Köln Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Bülent Sakarya yaptı.

Sakarya yaptığı konuşmada şu noktalara değindi:

“Biliyorsunuz koruyucu aile çok önemli bir konu. Özellikle yurtdışında yaşayan Türkler bakımından. Bizim burada devlet politikası olarak görüşümüz özellikle Türk çocukları için Türk ve Müslüman koruyucu aile konusudur. Bu konuda zaten Ataşeliğimiz de gerekli gayretleri gösteriyor. Ben tahmin ediyorum ki, önümüzdeki yıllarda Türk ve Müslüman koruyucu aile sayısı artacaktır.”

Programa Almanya’da uzun yıllar koruyucu ailelik yapmış bir ailenin belgesel filmi izletilerek başlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı ise yaptığı konuşmada şu konulara değindi:

“Koruyucu aile olmayı düşünen bir kişi, ben bu işe niyetlendim, ben bu işi yapmayı düşünüyorum dediğinde bu süreç nasıl bir noktaya gelecek? İşte bu belgeselde izlediğimiz çocuğun 3 yaşındayken önünde iki alternatif vardı. Ya bir yurtta kalacaktı, yurt ortamında büyüyecekti ya da bir aile sıcaklığı içinde az önce görmüş olduğunuz gibi o filimde üniversiteyi bitirinceye kadar büyüyecekti.

Düsseldorf Aile Ataşeliği dört yıl önce açılırken Ankara’dan geldiğimizde Ataşeliğin en önemli gündem maddelerinden birisi koruma altına alınan çocuklardı. Bu konuda üç tane önemli sorun söz konusu: Çocuk, Aile ve Gençlik Daireleri.

Burada yaşayan insanlar bu ülkenin çocuklarla ilgili sorunlarından haberdar değil, buradaki yasalardan haberdar değil, gençlik dairelerinin yetkilerinden haberdar değil, Türkiye’deki yaşantısını burada devam ettirirken çocuğuna vuracağı bir tokatın o çocuktan tamamen uzaklaşmaya kadar gidecek sürecin başlangıcı olabileceğini ihtimal olarak düşünemiyorlar.

Bugün her yıl 715 bin civarında çocuk doğuyor. Bu rakam Türkiye’nin yarısı kadar. Ve bizim 0-18 yaş arası 790 bin çocuğumuz var Almanya’da. İçinde yaşadığımız toplum farklı bir toplum ve bu toplumun bir takım verileri var ve yasaları da ona göre kurulmuş. Örnek olarak doğan 715 bin çocuğun 12 650’si alkolik annelerden doğuyor. Nasıl bir aile profili var. Türkiye’de düşünebilir misiniz. Türkiye’de çocuk doğum sayısının buradakinin iki katı olduğu düşünürseniz 25 bin çocuğun her yıl alkolik bir anneden doğmuş olması gerekiyor. Böyle bir ihtimal çok çok düşük. Burada her yıl 0-14 yaş arası 130’un üzerinde çocuk öldürülüyor. Dolayısıyla ne yapıyor gençlik daireleri veya Alman yasaları bu çocukları korumak için çok sıkı çok sert yasalar çıkartıyor. Almanya çocuklar açısından çok riskli bir toplum. Böyle bir ortamda Türkiye kökenli çocuklar da koruma altına alınıyor. Şimdi bu çocukların yurda gitme ihtimali var veya Alman bir aileye veriliyor. Burada yasalar bize birtakım imkanlar veriyor. Bu çocuklar kendi kültürlerine uygun bir ortamda büyümeli diyor. Biz gençlik daireleri yöneticilerine gittiğimizde bize kaç tane Türk koruyucu aileniz var diyorlar. Burası bizim için çok önemli bir açmaz nokta. Biz dört yıldır çok ciddi bir kampanya yürütüyoruz. Bunun sonucunda çok ciddi bir koruyucu aile adayına ulaştık. Ama buna rağmen mevcut koruma altındaki çocuklarla karşılaştırdığımızda bu oran çok düşük. Bu eyalette yapılmış bir araştırma var. Her yüz koruyucu ailenin 1,7’si Türkiye kökenli. Biz bu 1,7’yi 3’lere, 5’lere, 6’lara çıkarmamız lazım ki, her Türk çocuğu ortada kaldığında ona uygun bir aile var diyebilelim. İşte burada STK’larımız, camilerimiz ve derneklerimiz her biri bu konuda duyarlı olması gerekiyor ki, en azından kendi çevrelerindeki ortada kalmış çocuklar için bir çözüm üretebilsinler. Biz bu son dört yıl içinde 430 koruyucu aile adayına ulaştık.”

Ataşeliğin pedagoglarından Sabri Aydın Almanya’da koruyucu aile olmanın şartlarını slaytlar eşliğinde anlattı. Aydın, koruyucu aile adaylarına sürecin sonuna kadar desteklediklerini, Türkiye kökenli yüklenici kurumlar üzerinden de koruyucu aile olmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Sunumdan sonra Berlin Belediyesinin göçmen kökenli aileleri koruyucu aile olmaya teşvik eden kampanyasının bir videosu izletildi.

Programın son bölümünde koruyucu aile olan D. ailesi ile tecrübeleri konusunda bir söyleşi gerçekleşti. Bir Alman çocuğuna bakan D. ailesi daha önce evlatlık edinmek için Aile Ataşeliğine başvurduğunu, evlatlık edinmenin zor olması sebebiyle Ataşelik tarafından uzun süreli koruyucu aile olmaya yönlendirildiğini aktardı. D. ailesi ayrıca bir soru üzerine sürecin başından sonuna kadar Ataşeliğimiz tarafından desteklendiğini örnek olarak en son Türkiye’ye tatile gidebilmeleri için Konsolosluktan istenen belgeyi bizzat Ataşeliğin sosyal pedagoglarının doldurduğunu ifade etti.

Son bölümde dinleyicilerin soruları cevaplandı.