Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, temel AB kurumlarının başkanlarını atamaya yönelik yaklaşık 18 saat süren müzakerelerde anlaşma sağlayamayınca, yarın tekrar bir araya gelme kararı aldı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın Sözcüsü Preben Aamann, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, liderlerin zirveye ara verdiğini, yarın yerel saatle 11.00’de tekrar bir araya geleceğini duyurdu.

AB Liderler Zirvesi dün akşam saatlerinde başlamış, verilen aranın ardından gece boyunca ikili görüşmelerle devam etmişti. Liderler sabah kahvaltısı formatında tekrar bir araya gelmişti.

AB Komisyonu, AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği gibi önemli pozisyonların başına getirilecek isimler için üçüncü kez bir araya gelen ve yaklaşık 18 saat müzakere yürüten liderler, yakın dönemin en uzun soluklu zirvesine imza atmış oldu.

“Birçok lider uzlaşı sağlanması konusunda zorluk çıkardı”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Temel AB kurumlarının başkanlıklarına atanacak isimler konusunda anlaşamadıklarını belirten Macron, “Birçok lider uzlaşı sağlanması konusunda zorluk çıkardı.” ifadesini kullandı.

Macron, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un bu konuda önerdiği planın sonuç vermediğini de vurguladı.

“Bizim kriterlerimize uyan ve güvenilir adayların kimin olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bazı dengeler gözetilerek uyumlu şekilde atamalar yapılmalı.” diyen Macron, AB liderlerinin yarın tekrar bir araya geleceği zirvede sonucun çıkması gerektiğinin altını çizdi.

Macron, “Birkaç kişinin veya oluşturulan küçük bir grubun rehini olamayız.” dedi. Macron atamalar konusunda anlaşma sağlanamamasının, AB Konseyi ve Avrupa için kötü bir imaj olduğunu kaydetti.

“Ortak bir yol bulunabileceğine inanıyorum”

Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaptığı açıklamada, AB’nin yeni yönetiminin belirlenmesi konusunda bir imkan olabileceğine işaret ederek, ”Bunun karmaşık olduğunu düşünüyorum ancak iyi niyetle bu çözülebilir.” ifadesini kullandı.

Merkel henüz hiçbir adayın çoğunluğa sahip olmadığını da belirterek, ”Yarın neyin değişeceğini bilseydik bugün devam edebilirdik. Biz sadece ara vermeye ve belki yeni anlayışlara ihtiyacımızın olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Gelecek 5 yıl hep beraber çalışmak istediklerini dile getiren Merkel, bu konuda ortak bir yol bulunabileceğine inandığını kaydetti.

Sürece iyimser yaklaştığını dile getiren Alman Şansölye, gelecekte aday belirleme sürecinin bir gün fazla uzayıp uzamadığının konuşulmayacağını sözlerine ekledi.

Brüksel’deki zirvede AB Komisyonu, AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği gibi önemli pozisyonların başına getirilecek isimler müzakere ediliyor.

Kaynak: AA