Çocuklara özel olarak kurulan reklam ajansında, 6 ila 10 yaş arasındaki minikler yaratıcı fikirlerini konuşturacak. Minikler, eğitmenler eşliğinde reklamcılık sektörüne ilk adımlarını atacak.

Birbirinden farklı meslek kollarını çocuklara deneyimleterek öğretmeyi amaçlayan KidzMondo bünyesinde reklam ajansı açıldı. Puck Global adını taşıyan ajans, KidzMondo ve Puck Global iş birliğiyle hayata geçti. Projenin kurucularından reklamcı Haluk Erkmen, “Çocuklara ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ diye sorduğumuzda, ‘Reklamcı olmak istiyorum’ cevabını duymak bizi mutlu edecek dedi.

KidzMondo’da eğlenerek öğrenme gayesi olduğuna dikkat çeken Erkmen, “Burada her branştan bir kuruluş var. Buradaki markalar, reklamcılık olmazsa ne iş yaptığı anlaşılmayacak ve doğru potansiyel müşterileriyle buluşamayacak. Bu işi yapan aracı kurum biziz. Böyle bir ortamda bizim olmayışımız düşünülemez” diye konuştu.

“YENİ NESİL ‘LİKE’ SİSTEMİYLE BÜYÜYOR”

Reklamcı bir ailenin içinden yetişen Puck Global Ajans Başkanı Haluk Erkmen, reklamcılığa ilginin eskisi kadar olmadığını gördüğünü söyledi.

Küçük yaşta sektörü tanımanın, eğlenerek öğrenmenin çocuklar için önemine dikkat çeken Erkmen, “Reklamcılığa ilginin eskisi kadar olmadığını görüyoruz. Kaliteli insan bulmak ve yetiştirmek zorlaştı. Sektörde yetenekli bireyler çıkarmakta zorlanıyoruz. Sosyal medyanın gelişmesiyle reklamcılık sektörü biraz daha risk altına girdi. Yeni nesiler ‘like’ sistemiyle büyüyorlar. İnsanlar artık kendini çok kolay ispatlıyor. Eskiden like’ın anlamı bir şeyler üretmek ve bundan takdir görmekti. Şimdi bir fotoğraf çekince takdiri alıyorsun ve bu da tatmini azaltıyor” ifadelerini kullandı.

“ESKİ VE YENİ TEKNİKLERİ BİR ARADA ÖĞRENİYORLAR”

Özel eğitmenler eşliğinde çocukların reklamcılıkla ilgili eski ve yeni teknikleri bir arada görüp tanıdığını dile getiren Erkmen, “Başarının altında yatan en büyük sebep çalışmaktır. Çalışkan ve yetenekli öğrencileri desteklemek istiyoruz. İlkokul çağındaki bir çocuğa ‘ben reklamcı olacağım’ dedirtirsek bu çok büyük bir başarı olacak. Bunun için bu projeyi başlattık. Bunun temellerini burada attık ve reklamcılığın geçmişle geleceğini çocuklar bir arada eğelenerek öğreniyor. Burası gerçek ajansımızın minyatürü. Buradaki öğrenciler ajansımızı da ziyaret edip görebiliyor” dedi.

Kendisinin de reklamcı olan anne ve babasına özenerek sektörün içine girdiğine dikkat çeken Haluk Erkmen, “Küçükken sektörü tanımamış olsaydım, reklamcı olmayı düşünmezdim” diye konuştu.

DENEYİMLEYEREK ÖĞRENDİLER

Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan KidzMondo’da farklı mesleklerle beraber, reklam ajansında da eğitimlere katılan 9 yaşındaki Meriç Sönmez, “Buraya gelirken çok heyecanlı geldim ve çok sevdim. Dersler çok keyifliydi. Reklamların nasıl yapıldığını, nedenlerini öğrendim. Belki büyüyünce reklamcı olmayı düşünebilirim” dedi.

9 yaşındaki Bertuğ İnanlı ise, reklamcılık deneyiminde en çok afiş hazırlamaktan keyif aldığını dile getirdi. İnanlı, “ Beni en çok yaratıcı düşünmeye çalışmak yordu. İleride arkadaşlarıma gel reklamcılıkla tanış diyebilirim” dedi. 

DHA