İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, Avrupa Roman ve Sinti Soykırımı Anma Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

“Almanya Roman ve Sintilere karşı taşıdığı tarihî sorumluluğun gereğini yerine getirememiştir.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“’Özgürlükçü bir toplumun niteliği, bilhassa azınlıklara nasıl davranıldığı ile ve azınlıkların kendilerini nasıl hissettikleri ile ölçülür.’ Almanya Cumhurbaşkanı Wolfgang Schäuble’ye ait olan bu sözler çok doğru ve yerindedir. Avrupa ve Almanya’daki Roman ve Sintilerin bugün hâlâ haklarının tanınması için mücadele etmek zorunda kalmaları, Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözleri doğrultusunda değerlendirildiğinde, özgürlükçü demokratik toplumumuzun niteliği hakkında pek de iyi şeyler söylenmesine müsaade etmemektedir.

Roman ve Sintilerin Auschwitz-Birkenau’daki Alman toplama kamplarında katledilmelerinin üzerinden 75 yıl geçtikten sonra anlaşılmaktadır ki Almanya taşımış olduğu tarihî sorumluluğun gereğini yerine getirememiştir. Roman ve Sintiler bugün hâlâ yoğun dışlama ve düşmanlığa tabi tutulmaktadırlar. Bu ise asla kabul edilebilir bir durum değildir.”