Almanya’nın Bad Kreuznach şehrinde özellikle son yıllarda artan çevre kirliliğine dikkat çekmek için üç semavi dinin temsilcisi birlikte elma ağacı dikti.

Bad Kreuznach şehrinde faaliyet gösteren Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii, Bad Kreuznach Kiliseler Birliği ve Yahudi cemaati tarafından çevre kirliliğin önüne geçmek ve her cuma yapılan iklimi kurtarma protestolarından esinlenerek hem ağaç dikmeye özendirmek hem de farkındalık oluşturmak adına elma ağacı diktiler.

Merkez Camii Din Görevlisi Murat Tokgöz ve Dernek Başkanı Cihan Şen, Bad Kreuznach Kilise Birlikleri Başkanı Claus Clausen ile Yahudi Cemaati Başkanı Valerjan Ryvlin etkinliğe katılarak, dinlerine ait kutsal kitaplardan dua okudu.

Etkinlik, Bad Kreuznach DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi Murat Tokgöz’ün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Almanca mealini okuyan Dernek Başkanı Cihan Şen, bu dikilen ağacı ortak dikilecek son ağaç olmayacağını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından, Bad Kreuznach Belediyesi tarafından tanzim edilen yere dikilen elma ağacına her dinin temsilcisi sembolik olarak kazma vurup, toprak attı.

Çevre konusunda duyarlılığın arttırılmasını önemsediklerini belirten Şen, etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bad Kreuznach’da ortak bir platformda yılda 3 defa biraraya gelen cami, kilisi ve havra temsilcileri son yapılan toplantıda birlikte bir ağaç dikmeye karar verdik. Belediyemiz tarafından da ağaç için yer tanzimine onay verdi ve oluşan masrafları da katılan dini cemaatlar üstlendi.“ Şen, ayrıca çevre bilincine dikkat çekmek için önemli bir adım atıldığını söyledi.