Almayan’nın başkenti Berlin’de MIKTA (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) üyesi ülkelerin işbirliği ile Meksika’nın Berlin Büyükelçiliği binasında ortak bir kültürel etkinlik düzenlendi.

Berlin’de ilk kez gerçekleştirilen ve MIKTA üyesi ülkelerin geleneksel müzik ve yemek kültürlerinden örneklerin sunulduğu etkinlik, MIKTA üyesi ülkelerden gelen davetliler ve Alman konuklardan oluşan yaklaşık 250 kişilik bir izleyici grubu tarafından takip edildi.

Her ülkeden gelen sanatçıların 15’er dakikalık sahne gösterisi sundukları bölümde, ülkemizi Berlin Mehter Takımı temsil etti. Katılımcılar tarafından Berlin Mehter Takımı gösterileri ilgi ve beğeni ile takip edildi.

Ayrıca etkinlikte, Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla hazırlanan Türk mutfağından örnekler konukların beğenisine sunuldu.

MIKTA nedir?

MIKTA, G-20 üyesi olmalarının yanında, demokratik ve çoğulcu sisteme sahip, serbest piyasa ekonomisi ile yönetilen ve bölgelerinde ve uluslararası alanda etkin rol üstlenmekte olan beş ülkenin (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) oluşturduğu bir istişare ve eşgüdüm platformudur.

Ülkemizin 2017 yılı boyunca dönem başkanlığını üstlendiği MIKTA dönem başkanlığı halen Meksika tarafından yürütülmektedir.