Almanya’nın devlet televizyonu ARD’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik çirkin yayını protesto edildi.

Köln’ün Appellhofplatz semtinde ARD’nin merkez stüdyoları önünde bir araya gelen yaklaşık 100 kişi basın bildirisi okuyarak Atatürk’e yönelik kabul edilemez yayını protesto etti.

Atatürk posteri ve Türk bayrağının açıldığı protesto İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Sivil toplum kuruluşları adına bildiri okuyan Alper İnci, herkesi Atatürk’e saldırı kampanyalarına karşı durmaya davet ederek, Alman halkının sağduyusuna güvendiklerini belirterek, “Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni Hitler diktatörlüğü ile eşitlemek, utanç verici bir iftiradır. Modern Türkiye’nin bir “Sünni-Türk” devlet olduğu iddiası gerçekle bağdaşmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrini temel ilke edinmiş bir Cumhuriyettir.” diye belirtti.

Türkçe ve Almanca olarak okunan bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“Belgeselde yansıtıldığı gibi Alevilik hiçbir etnik kökenin tekelinde değildir. Alevilik İslam dininin bir mezhebi olup Aleviler etnik kökenine bakmaksızın herbir bireyi ile Türkiye Cumhuriyetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cemevlerinde, İslam dininin dördüncü halifesi Hazret-i Ali’nin imgesinin yanı sıra, gururla Mustafa Kemal Atatürk ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin de resimleri asılmaktadır.”

Polisin güvenlik önleminin aldığı gösteri, İzmir Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.