Almanya’nın Köln kentinde “Yükselen Irkçılık ve Ayrımcılık Karşısında Sorumluluklarımız” paneli düzenlendi.

Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği (TürkUnid) tarafından Köln Üniversitesinde düzenlenen panele İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davası avukatlarından Seda Başay Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

Avukat Seda Başay Yıldız, Almanya’nın terör örgütü NSU davası sınavını veremediğini belirterek şunları kaydetti:

“Almanya’nın NSU olayında kurumsal ırkçılığı kabul ettiğini ve birşeylerin değiştiğini zannediyordum açıkçası ama tam tersi oldu. Hiçbir şey değişmedi ve Almanya yabancılar açısından daha tehlikeli oldu. Almanya, NSU olayından alacağı dersi alamadı. NSU davasından beklediğimiz sonuç çıkmadı. Merkel konunun aydınlatılması konusunda çok vaadde bulundu. Gizli istihbaratın dosyasında derine indiğimizde, ajanların ismini öğrenmek istediğimizde bize engel olundu. Bunların dosyalarını alamadık. Yani hiçbir söz yerine getirilmedi. Son yıllardaki radikalleşme de bunun sonucudur.”

Kendisi ve ailesine yönelik ölüm tehdidinde bulunan ırkçıların nereden bu cesareti bulduklarını bilmediğini ancak kendilerinden çok emin olduklarını ifade eden Yıldız, “Polis 1,5 yıldır bu tehdit mektuplarını gönderenlerle ilgili bir sonuca ulaşamadı. Ondan dolayı demek ki kendilerine çok güveniyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Irkçı saldırılar arttı”

Milletvekili Yeneroğlu, Batılı ülkelerde son dönemlerde camilere ve Müslümanlara yönelik saldırıların arttığına dikkat çekerek Almanya’da sadece 2018 yılında camilere yönelik 110 saldırının gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yeneroğlu, “2015 yılında Almanya’da mültecilere yönelik 1500 saldırı gerçekleştirildi. 2014 yılının rakamlarıyla mukayese ettiğimizde 5 katı artış olduğu görülüyor. 2016 yılında ise Almanya’da mülteci ve mülteci kamplarına yönelik 3500 saldırı gerçekleştiriliyor. Yani her gün 10 saldırı gerçekleştiriliyor. Resmi rakamların dışında olanlardan ise haberimiz yok. 2017 yılında 2219 ve 2018 yılında yine 2000 saldırı gerçekleşiyor. 2019 yılında ise kayda geçen saldırı sayısı 1500 olmuş. Bunlar sadece resmi rakamlar.” şeklinde konuştu.

Almanya’da ırkçıların saldırısı sonucu Genç ailesinin 5 bireyini kaybettiği Solingen faciasının, gençlerin işlediği bir cinayet olarak değerlendirildiğini belirten Yeneroğlu, ancak Solingen olayından kısa süre önce Alman parlamentosundaki mülteciler konusundaki tartışmalar ve Alman medyasında mülteci ve yabancı karşıtı manşetlerin hafızalardan silinmediğini ifade etti.

Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes de konuşmasında, NSU davasının Almanya için yaşanan kurumsal ırkçılığın üzerine gitme açısından çok önemli bir fırsat olduğunu ancak mahkemeden çıkan sonucun toplum vicdanını rahatlatan bir karar olmadığını ifade etti.