İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş holokost hakkında bir açıklama yaptı. “Holokost, hatırlama kültürünü canlı tutmak ve gelecek nesillere bunu aktarmak bir görevdir.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bundan 75 yıl önce Kızıl Ordu askerleri Auschwitz-Birkenau imha kampını Nazilerin elinden kurtardı. Bu kampta yaşlı, kadın, çocuk, bebek fark etmeksizin insanlar hayal dahi edilemeyecek acılara maruz bırakıldılar. Bu insanlık ayıbının hatırlardan silinmemesini sağlamak ve bunu gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir.

O zamanlarda yaşanan insanlık dışı olaylar hepimiz için önemli bir ikaz mahiyetindedir. Bundan 75 yıl önce Yahudiler ve Romanların yanı sıra nasyonal sosyalizmin hastalıklı ideolojisine uymayan başka azınlıkların da maruz kaldığı bu olaylar, insanın nefret ve ırkçılığa kapıldığında ne raddeye varabileceğini göstermektedir. Bugün imha kamplarını ziyaret edenler buralarda zamanında esir bulunanların duvarlara kazıdıkları isimlerini göreceklerdir. Hatta bunların arasında Müslüman isimleri de vardır.

75 yıl sonra bugün de nefret ve ırkçılığa karşı bağışıklık kazanmış olmadığımızı üzülerek gözlemliyoruz. Bugün dahi ırkçı zihniyet müntesiplerini ve bunların zihniyetlerinin gönüllü icracılığını yapanları müşahede ediyoruz. Bunlar bazen Yahudileri, bazen Müslümanları, bazen de diğer azınlıkları hedef tahtasına koymaktadırlar.

Bu sebeple Holokost, grupları hedef alan insan düşmanı zihniyetlerin tamamına karşı dikkatli olma sorumluluğunu bizlere hatırlatmaktadır. Antisemitizm, Roman düşmanlığı, İslam düşmanlığı veya bunların muadili olan bütün insanlık düşmanı ideolojiler hep aynı kökten beslenmektedir. Bu manada hepimizin farkında olması gereken bir sorumluluk da mesele nefret ve ırkçılık olduğunda fail veya mağdurun kim olduğuna asla bakılmaması gerektiğidir. Bunlara cevabımız her daim mağdurlarla dayanışma ve geniş kapsamlı bir toplumsal birliktelik olmalıdır.”