Almanya’nın Essen kentinde 28-31 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Essen Uluslararası Süs Bitkileri Fuarında (IPM Essen), Türkiye’nin milli katılım organizasyonu, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’den süs bitkileri iç ve dış mekan bitkileri ihracatçısı 12 firmanın katılımcı olarak yer aldığı organizasyon kapsamında, Türkiye süs bitkileri sektörünün tanıtımı yapıldı.

Fuarın ikinci gününde Türkiye standında bir tanıtım kokteyli düzenlenerek sektörel önemli kurum ve kuruluşlar ile önemli alıcılar davet edildi.

Türkiye standında verilen kokteyle Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Anıl Gürtuna Kaya, AIPH Başkanı Bernard Osteroom, Union Fleurs Başkanı Richard Fox, AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe ile bir çok ülkeden sektörel kuruluş ve firmalardan 300’ün üzerinde yabancı konuk tarafından katılım sağlandı.

Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin konukların beğenisine sunulduğu etkinlikte Türkiye süs bitkileri sektörünün tanıtımı yapılarak, önemli hedef alıcılara ulaşılması amaçlandı.

IPM Essen, süs bitkileri sektöründe dünyada ve Avrupa Birliği’nde düzenlenen en önemli ve en büyük sektör fuarı olma niteliği taşıyor. 46 ülkeden toplam 1551 katılımcının katıldığı fuar her yıl sektördeki önemli üretici, toptancı ve perakendecileri biraraya getiriyor.