Almanya’nın Köln kentinde 5 Şubat’ta yaşamını yitiren gazeteci Dr. Mehmet Aktan (72), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Türkiye’ye gönderildi.

Aktan’ın Bursa’daki aile mezarlığına defnedileceği öğrenildi. Gazeteci Aktan için ayrıca 15 Şubat 2020 cumartesi günü saat 15.00’te “Melchiorstr 3, 50670 Köln” adresindeki Alte Feuerwache’de bir anma töreni düzenlenecek.

Uzun yıllar Avrupa’da yaşayan Türklerin nabzını tuttu

1970’li yıllardan itibaren Milliyet, Milliyet Haber Ajansı, Hürriyet, Doğan Haber Ajansı, WDR Köln Radyosu, Deutsche Welle ve TRT gibi kurumlarda muhabir olarak görev yapan Aktan, bir süredir Köln’de tedavi görüyordu.

Almanya’daki Türk basınının emektarlarından olan Mehmet Aktan, Almanya’da yaşayan Türk toplumunun sorunlarıyla yakından ilgilenmiş, gerek Türk gerekse Almanya’daki önemli isimler ve devlet adamlarıyla önemli röportajlara imza atmıştı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ardından Hannover Üniversitesi’nde eğitim gören Aktan, 1979’da Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde medya konusunda doktorasını tamamladı. Doktora tezi, “Federal Almanya Cumhuriyeti’ndeki yabancı işçiler için medya” üzerine olan Aktan, tezinde ülkedeki Türkçe gazete ve radyo yayınlarını mercek altına aldı.

Muhabirlik yaşamı boyunca Münih, Köln, Bonn ve Berlin’de görev yapan Mehmet Aktan, yazdığı haberi defalarca kontrol etmesiyle ve mesleğindeki titizliğiyle biliniyordu.