Almanya’da devlet okullarında verilmekte olan Türkçe derslerine kayıt ve talebin arttırılması sürecinde, öğrenci velilerine internet ortamında hizmet vermek amacıyla kurulan “Anadilim” isimli platform hizmete açıldı.

Duisburg Essen Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan platformda kullanıcılar, çocukları adına Türkçe dersine kayıt formunu dijital bir ortamda okullarına teslim edilecek haliyle kısa sürede oluşturabilecekler.

Duisburg Essen Üniversitesinde yapılan ve Türkçe dersleri ile eğitim alanında aktif olan sivil toplum örgüt temsilcileri ile öğrenci velilerinin katıldığı “Anadilim” isimli platformun tanıtım toplantısında katılımcıların tavsiye ve önerileri de alındı.

Veliler iki adımda başvuru dilekçesi oluşturabilecek

Yeni hizmete açılan platform üzerinden çocuklarının devam ettiği okulda Türkçe dersi olmayan öğrenci velileri, Türkçe dersi açılması için hazır dilekçe örneklerine de ulaşabilecekler. Çocuklarının okulları ile bilgilerini sisteme işlenerek iki adımda kendilerine uygun başvuru dilekçe örneğinin oluşturulabileceği platform bu güne kadar klasik ve analog metotlarla yapılan işlemlerin de dijitalleşmesiyle velilere büyük bir kolaylık da sağlamış olacak.

Veliler en yakın Türkçe dersi verilen okula kolayca ulaşabilecek

Gelecek kuşakların hem anadillerini unutmamaları ve daha iyi öğrenebilmeleri, hem de Türkçe derslerinin eyalet okullarında kurumsallaşmasında önemli bir katalizatör işlevi de görecek olan platformda Almanya çapında Türkçe dersleri verilen okulların iletişim bilgileri ile Almanya’nın eyaletlerine göre Türkçe derslerine katılım oranlarının yer aldığı bir bölüm bulunacak. Böylece öğrenci velileri kendilerine en yakın Türkçe dersi verilmekte olan okulların iletişim bilgilerine de kolayca ulaşabilecekler. Dijital çağa uygun olan bu platformda, ayrıca Almanya’daki Türk toplumunun faydalanabileceği Türkçe eğitimiyle ilgili oldukça faydalı farklı bilgiler de yer alacak.

Sanal danışmanlık ve rehberlik hizmeti de verilecek

Öğrenci velilerine kayıt formu ve okullarda Türkçe dersi açılması için başvuru yapabilmelerinin yanında, sanal danışmanlık hizmeti de sunacak olan bu platform sayesinde yapılan başvuruların da kolayca takibi yapılarak süreç yakından takip edilip velilere bu konuda en çok ihtiyaç duydukları alanda danışmanlık ve destek de sunulacak.

“Çağa uygun pratik çözümler sunan bir platform”

Türkiye-Avrupa İlişkileri Enstitüsü’nün (TEB) taşıyıcı kurum olarak üstlendiği projenin yürütme kurulu üyeleri Almanya’da yaşayan Türklere konuyla ilgili şu mesajı verdiler:

“Öncelikle Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaleti olmak üzere, Almanya genelinde Türkçe derslerine katılım ve duyarlılığın arttırılması ve bu konuyu toplumun sürekli gündeminde tutarak farkındalık yaratmayı amaçlayan ‘Anadilim’ isimli platformumuz, kullanıcılara oldukça pratik çözümler sunuyor. Projemiz sadece bir internet sayfası olmanın ötesindedir. Platformumuz Almanya çapında Türkçe dersleri konusunda toplumun duyarlı olması için önemli bir kolaylık da sağlayacak. Öğrenci velilerine sadece bilgi vermenin ötesinde, onlara bu mücadelede rehberlik hizmeti vererek destek olmayı da hedeflerimiz arasına aldık.”

“Ortak paydamız Türkçe için bir kilometre taşı”

Çağa uygun olarak geliştirdikleri ve öğrenci velilerine olabildiğince kolaylık sağlayacak dijital platformu Almanya’da yaşayan Türklerin hizmetine sunmaktan memnun olduklarını ifade eden yürütme kurulu üyeleri, Türkçe derslerine kayıtların başladığı bu dönemde söz konusu platformun daha geniş bir kitleye ulaşması için yine bu alanda aktif olan sivil toplum kuruluşlarından ve basın yayın organlarından destek beklediklerini dile getirirken, “Almanya’da yaşayan Türklerin en önemli meselesi olan Türkçe dersleri konusunda önemli bir kilometre taşı olarak gördüğümüz bu platformun başarılı olması için her kesimden destek bekliyoruz. Zira Türkçe mücadelesi siyasi farklılıklarımızı bir kenara bırakarak bu mücadeleyi vermemizi zorunlu kılıyor. Ancak bu mücadele hep birlikte verilirse başarılı olabiliriz.” şeklinde konuştular.

Geniş bir kitleye ulaşması için destek verilecek

Toplantıya katılan konuklar platformu geliştiren ve hayata geçiren öğretmen adaylarını tebrik ederken, veliler için oldukça kolay çözümler üreteceğine inandıkları dijital platformun daha geniş bir kitleye ulaşması için her türlü desteği vereceklerini dile getirdiler.

“Anadilim” isimli platforma, “https://anadilim.de/” bağlantısından ulaşılabilecek.